La 21 martie 2023, a avut loc prima ședință a Comitetului național pentru combaterea traficului de ființe umane din acest an, prezidată de Viceprim-ministrul, ministru al afacerilor externe și integrării europene, Nicu Popescu. Conform Agendei evenimentului, a fost prezentat și aprobat Raportul național de realizare a politicii de prevenire și combatere a traficului de ființe umane, pentru anul 2022, dar și discutate alte subiecte din domeniu.
În cadrul ședinței, ministrul Nicu Popescu a subliniat importanța prevenirii traficului de persoane, în special în contextul războiului Federației Ruse împotriva Ucrainei și prezenței refugiaților ucraineni pe teritoriul Republicii Moldova.
„Este esențial să prevenim, să informăm și să luptăm împotriva traficului de ființe umane, în special la frontierele statului nostru. Trebuie să avem grijă în special de copii și femei, care se confruntă cu un risc ridicat de trafic și exploatare.'' - a subliniat oficialul moldovean.
La fel, a fost prezentat conceptul noului document de politici în domeniul prevenirii și combaterii traficului de ființe umane. La finalul evenimentului, membrii Comitetului au aprobat componența nominală a grupului de experți naționali anti-trafic, DIREX, care vor fi implicați în pregătirea și implementarea primului exercițiu național de instruire anti-trafic bazat pe simulare în Republica Moldova, organizat cu suportul Organizației pentru Securitate și Cooperare în Europa.

2132 Accesări