print
Întrevedere cu Reprezentantul Special al OSCE pe problemele traficului de fiinţe umane
24.10.2014
5070 Accesări

        La 24 octombrie curent, Secretariatul permanent al Comitetului naţional pentru combaterea traficului de fiinţe umane a avut o întrevedere cu Madina Jarbussynova, Reprezentantul Special al OSCE pe problemele traficului de fiinţe umane şi Alberto Andreani, ofiţer de program în cadrul OSCE. La şedinţă au participat de asemenea reprezentanţi ai Ministerului Afacerilor Externe şi Integrării Europene şi reprezentanţi din cadrul Misiunii OSCE în Moldova.

        În cadrul întrevederii, dna Ecaterina Berejan, şeful Secretariatului permanent, a prezentat cadrul instituţional în domeniul prevenirii şi combaterii traficului de fiinţe umane (TFU) din Republica Moldova, atribuţiile şi misiunea Secretariatului permanent ca entitate nou-creată în cadrul Cancelariei de Stat, rolul acesteia în coordonarea şi monitorizarea politicilor naţionale antitrafic. De asemenea, a fost prezentată informaţie despre rezultatele înregistrate în domeniul asistenţei şi protecţiei victimelor şi potenţialelor victime ale TFU, remarcînd în special aprobarea de către Guvernul Republicii Moldova a Regulamentului de activitate a echipelor multidisciplinare teritoriale din cadrul Sistemului naţional de referire şi a Planului naţional antitrafic pentru anii 2014-2016. În acelaşi timp, a fost menţionat faptul că graţie suportului Misiunii OSCE în Moldova a fost posibilă elaborarea unui raport de evaluare de către un expert independent cu privire la impactul Planurilor naţionale antitrafic pentru anii 2010-2011 şi 2012-2013, fiind oferit astfel un suport semnificativ în vederea stabilirii priorităţilor pe agenda antitrafic pentru următorii ani. Ulterior, dna Corina Călugăru, şef al Direcţiei afaceri globale şi drepturile omului din cadrul Direcţiei generale cooperare multilaterală, Ministerul Afacerilor Externe şi Integrării Europene (MAEIE) a subliniat rolul MAEIE în coordonarea politicii externe a statului în raport cu instituţiile internaţionale în vederea asigurării reformelor democratice în Republica Moldova, inclusiv consolidarea politicilor de prevenire şi combatere a TFU.

       În contextul celor expuse, Reprezentantul Special al OSCE a ţinut să cunoască despre priorităţile şi iniţiativele comunităţii antitrafic în sensul consolidării politicilor publice în acest domeniu. Astfel, reprezentanţii la şedinţă au reiterat aportul adus de către Misiunea OSCE în Moldova prin organizarea unui atelier de lucru cu expertul internaţional Mike Dottridge şi intenţia de a continua ciclul acestor ateliere de lucru privind planificarea strategică, monitorizarea şi evalauarea politicilor antitrafic prin prisma respectării drepturilor omului. Alberto Andreani a evidenţiat obiectivele fazei a II-a a proiectului implementat şi în partea stîngă a Nistrului, acest proiect fiind coordonat direct de către oficiul central al OSCE, Viena.

       În final, au fost discutate şi unele obiective de colaborare pentru viitor.  

 

 

Copyright © 2026 CN CTFU Toate drepturile rezervate.