|
|
Prima » Presa » Ştiri şi Evenimente » O nouă ședință a Grupului operativ de lucru privind traficul de ființe umane convocată
2337 Accesări
La 12 august curent a avut loc o nouă ședință a Grupului operativ de lucru privind traficul de ființe umane. Participanții la ședință au pus în discuție acțiunile propuse pentru Planul de intervenție, ce are drept scop implementarea Recomandărilor internaționale OSCE și a Grupului de Experți GRETA al Consiliului Europei , monitorizarea și coordonarea activităților în raport cu necesitățile, și resursele disponibile pentru prevenirea si combaterea traficului de ființe umane în contextul crizei refugiaților din Ucraina, dar și provocările nou-apărute cu care se confruntă actorii implicați în asistența persoanelor strămutate din cauza conflictului din țara vecină. În contextul crizei refugiaților reprezentanții structurilor responsabilele de domeniul prevenirii și combaterii traficului de ființe umane au informat despre serviciile disponibile în Republica Moldova pentru victimele traficului de persoane, de care beneficiază inclusiv persoanelor refugiate.. Formatul întrunirii a facilitat informarea participanților la discuție despre ultimele evoluții ale situației conexe asistenței persoanelor strămutate din Ucraina, dar și un schimb de informații cu privire la activitățile în desfășurare sau planificate pentru perioada imediat următoare de către actorii cheie implicați: instituțiile publice, partenerii internațional și organizațiile societății civile active în domeniu.
|

2337 Accesări 