|
|
Prima » Presa » Ştiri şi Evenimente » 19 octombrie 2015, prelegere publică „Noile tendinţe ale fenomenului traficului de fiinţe umane în Republica Moldova" desfăşurată la Institutului de Relaţii Internaţionale din Moldova în contextul Campaniei naţionale „Săptămâna de luptă împotriva traficului de fiinţe umane"
2290 Accesări
19 octombrie 2015, la Institutului de Relaţii Internaţionale din Moldova a fost organizată prelegerea publică cu tematica „Noile tendinţe ale fenomenului traficului de fiinţe umane în Republica Moldova", desfăşurată în contextul Campaniei naţionale „Săptămâna de luptă împotriva traficului de fiinţe umane" cu genericul „10 ani a Convenţiei Consiliului Europei privind Lupta Împotriva Traficului de Fiinţe Umane". Informaţiile au fost prezentate de către: Ecaterina Berejan, Şef al Secretariatului permanent al Comitetului naţional pentru combaterea traficului de fiinţe umane, Vitalie Pşenicnîi, Şef SUP, Centrul pentru Combaterea Traficului de Persoane, Ministerul Afacerilor Interne, Violeta Agrici, Şef al Direcţiei Generale Afaceri Consulare, Ministerul Afacerilor Externe şi Integrării Europene şi Vitalie Savin, Consilier antitrafic şi gender, Organizaţia pentru Securitate şi Cooperare în Europa, Misiunea în Republica Moldova. La prelegerea au participat studenţi de la facultatea de drept, relaţii internaţionale şi stiinţe politice, decanul facultăţii de drept Galina Pogoneţ, decanul facultăţii de relaţii internaţionale şi ştiinţe politice Stepaniuc Victor, şeful catedrei relaţii internaţionale Afanas Nicolai, şeful catedrei drept public Cernomoreţ Sergiu. Urmare evenimentului, Secretariatul permanent al Comitetului naţional pentru combaterea traficului de fiinţe umane a făcut o donaţie de carte de specialitate bibliotecii universitare şi studenţilor au fost distribuite materiale informative antitrafic.
|

2290 Accesări 